Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Każdy kawosz posiada własne preferencje, jeżeli chodzi o formę przygotowywania kawy oraz urządzenie, z którego najbardziej lubi korzystać podczas wykonywania tej czynności. Możemy wybrać kawę rozpuszczalną, której przyrządzenie sprowadza się do rozpuszczenia gotowego proszku, zaparzyć napój w kawiarce lub skorzystać z jednego z dostępnych ekspresów. Jakie rodzaje ekspresów do kawy wyróżniamy oraz czym się one różnią? Jaki ekspres będzie najlepiej spełniał nasze potrzeby? Jakie są wady i zalety każdego z dostępnych rodzajów ekspresu do kawy? Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać odpowiedzi na postawione pytania. 

Ekspresy do kawy – rodzaje  

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ekspresów do kawy- ekspres ciśnieniowy (obejmujący wiele różnych modeli) oraz ekspres przelewowy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, różnią się one bowiem sposobem działania oraz wyjściowym efektem przygotowywanego naparu. Poszczególne modele są również zróżnicowane pod względem wielkości urządzenia oraz przedziału cenowego, w jakim się ono znajduje. Przy wyborze idealnego ekspresu, należy zwracać szczególną uwagę na moc urządzenia, jego ciśnienie, opinie konsumentów oraz stosunek ceny do jakości przygotowywanej kawy. 

Ekspres ciśnieniowy obejmuje kilka pomniejszych kategorii urządzeń- modele na kapsułki, kolbowe oraz automatyczne. Ekspresy kapsułkowe są niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu, wymagają one jedynie zakupu kompatybilnych z urządzeniem kapsułek, które następnie umieszcza się w określonym jego miejscu i przygotowuje kawę poprzez naciśnięcie odpowiedniego guzika. Taki model pozwala na przygotowanie wielu rodzajów kaw, z uwzględnieniem takich z mniejszą lub większą zawartością mleka. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie.
Modele kolbowe pracują dzięki obecności niskiego ciśnienia i pozwalają na otrzymaniu czarnej kawy z dodatkiem kremowej pianki. Niektóre z nich pozwalają również na spienienie mleka, które po dodaniu do bazowej porcji espresso, mogą stanowić jeden ze składników cappucino. W końcu, wyróżniamy również ekspresy ciśnieniowe automatyczne. Dzięki nim możliwe jest przygotowanie wielu rodzaju kaw, a sam proces jest niezwykle prosty, intuicyjny oraz sprowadza się do wybrania odpowiedniej opcji na ekranie urządzenia. Oczywiście, takie urządzenie z reguły cechuje się dosyć wysokimi kosztami zakupu, jest jednak niezwykle wygodne oraz profesjonalne.  

Ekspresy przelewowe pozwalają na przygotowanie jedynie klasycznej czarnej kawy. Zawierają one pojemnik na wodę, dzbanek na powstały napar, a także zbiornik ze zmieloną kawą oraz kompatybilnym filtrem. Na skutek podgrzania urządzenia, dochodzi do wrzenia wody oraz przemieszczania jej przez kawę oraz filtr. W efekcie, powstaje kawowy napar o charakterystycznych cechach smakowych oraz zapachowych. Oczywiście, kawę można doprawić w wybrany dla siebie sposób. Jednakże ekspres ciśnieniowy nie pozwala nam przygotowanie bardziej skomplikowanych napojów kawowych.  

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz