Odkamieniacz do ekspresu do kawy

Jedną z pierwszych zagwozdek, jaka spotyka nowych użytkowników omawianego urządzenia jest to, czym odkamienić ekspres do kawy. Jest to niezbędny element korzystania z tej maszyny, ponieważ zapewnia nie tylko jej prawidłową funkcjonalność oraz zapobiega powstaniu usterek, ale również stanowi sposób na zachowanie wymaganej higieny ekspresu. Pomaga również uzyskać przygotowany napój o zachowanych walorach zapachowych oraz smaku wysokiej jakości, dzięki czemu możemy cieszyć się pyszną kawą przez cały czas. 

Jak często należy używać odkamieniacza do ekspresu? 

Wiele modeli ekspresów do kawy obecnych na rynku, samoistnie informuje swojego użytkownika, że nadszedł czas na odkamienienie urządzenia. Należy bezwzględnie pamiętać aby regularnie wykonywać powyżej wspomnianą czynność, ponieważ ekspres pokryty zalegającym kamieniem powoduje zatykanie poszczególnych elementów instalacji- na przykład dyszy, spieniacza mleka lub pojemnika z wodą.  

Dodatkową wskazówką, która informuje nas, że to już czas zakupić najlepszy odkamieniacz, jest pojawienie się na urządzeniu osadu oraz zaburzenia procesu spieniania mleka. Zazwyczaj, proces odkamieniania konieczny jest do przeprowadzenia mniej więcej raz na trzy miesiące przy średniej intensywności korzystania z kawowego ekspresu.  

Jaki odkamieniacz do ekspresu możemy wybrać? 

Zastanawiając się, czym odkamienić ekspres, warto pamiętać, że mamy do wyboru dwie opcje- gotowe chemikalia stworzone do tego celu oraz sposoby domowe. Obydwa te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Najprościej można jednak powiedzieć, że sposoby domowe są tańsze, ale przy tym bardziej pracochłonne oraz nieco mniej efektywne.  

Sposobem domowym wyczyszczenia ekspresu jest zastosowanie w tym celu octu lub cytrynowego kwasku. Wybraną substancję należy wsypać do wody oraz uruchomić urządzenie. Po zastosowaniu wybranego odkamieniacza, konieczne jest również manualne oczyszczenie ekspresu, dlatego rozwiązanie to jest stosunkowo czasochłonne. Jednocześnie, jest również bardzo tanie i ekologiczne. oprócz tego, zarówno ocet oraz kwasek cytrynowy stanowią bardzo bezpieczny odkamieniacz- skład tych produktów jest bowiem składem w pełni naturalnym. Wspomniane produkty nierzadko stosuje się również do odkamieniania czajników oraz innych elementów wyposażenia kuchennego. 

Do gotowych odkamieniaczy chemicznych zaliczamy produkty w formie tabletek lub w formie płynu. Takie odkamieniacze charakteryzują się zazwyczaj kompatybilnością z określonym rodzajem kawowego ekspresu. Świetnie rozpuszczają nieestetyczny osad oraz kamień, nie wymagają stosowania dodatkowego czyszczenia. Choć są droższe od naturalnych odkamieniaczy, działają one bardzo szybko i sprawne, a ich użycie jest niezwykle wygodne. Aby w odpowiedni sposób przeprowadzić proces odkamieniania, należy pamiętać o uprzednim przepłukaniu pojemnika z wodą, dolaniu do niego cieczy oraz wsypaniu odkamieniacza. W następnej kolejności, uruchamia się urządzenie, a następnie dodatkowo przepłukuje wykorzystany pojemnik. 

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz