Kawa mrożona – przepisy

Kawę mrożoną można zdefiniować najprościej jako napój bazujący na zawartości rozpuszczalnej kawy, mleka oraz lodu. Inną nazwą opisywanego produktu jest frappe. Co ciekawe, powstał on całkowicie przez przypadek, kiedy to jego wynalazca z powodu braku wrzątku połączył kawę z wodą zimną oraz doprowadził do zmieszania i spienienia powstałego roztworu. Kawa mrożona domowa może zostać przygotowana na kilka sposób, zarówno w wersji fit, jak i poprzez dodanie do napoju określonej porcji lodów (na przykład lodów waniliowych). 

Kawa mrożona z lodami – przepis

Jak przygotować kawę mrożoną z lodami w warunkach domowych? Jeżeli marzy Ci się pyszna kawa z lodami- przepis podany poniżej z pewnością pomoże Ci w realizacji tej zachcianki! Oczywiście, przepis może być modyfikowany na każdym kroku w zależności od indywidualnych upodobań. 

W pierwszym kroku, należy zaparzyć ulubioną kawkę przy użyciu ekspresu lub kawiarki, a następnie przelać ją do wysokiej szklanki, uprzednio schłodzonej w zamrażarce. Najlepiej, aby objętość otrzymanej kawy nie wypełniała szklanki całkowicie i wynosiła około 250 mililitrów. Następnie, konieczne będzie wymieszanie oraz posłodzenie kawy, a następnie jej ostudzenie. Później należy dodać pokruszony w blenderze lód oraz mleko o preferowanej kondensacji. Całość zmieszać przy użyciu miksera. Dodać wybraną porcję lodów w objętości około jednej lub dwóch gałek. Najczęściej wybieranym rodzajem napoju jest kawa mrożona z lodami waniliowymi, jednakże świetnie sprawdzą się również lody czekoladowe, śmietankowe oraz karmelowe. Kawę należy wypić oczywiście odpowiednio szybko, aby uniknąć nadmiernego rozpuszczenia się lodowej warstwy napoju. 

Oczywiście, kawę można również doprawić wybranymi dodatkami, w zależności od indywidualnych upodobań oraz preferencji. Najczęściej wykorzystywanymi w tym celu dodatkami jest cukier trzcinowy, cynamon, kakao oraz kurkuma. Dobrym pomysłem jest również połączenie picia kawy mrożonej ze słodką przekąską. 

Fit kawa mrożona

Osoby na diecie z reguły pilnują spożywanej dziennej dawki kalorii oraz starają się ograniczać spożycie wysokokalorycznych potraw oraz napojów. Z tego powodu, często wydaje im się że kawa na zimno nie powinna pojawić się w ich codziennym jadłospisie. Jednakże, zupełnie możliwe jest przygotowanie pysznego frappe w wersji fit!

Proces przygotowania kawy przypomina nieco przepis podany powyżej. Również sprowadza się on do zaparzenia dobrej jakości kawy, rozpuszczenia ją z odrobiną wody zimnej, dodania zblendowanego lodu oraz przyprawienia otrzymanego produktu ulubionymi dodatkami. Jednakże, aby otrzymany napój stanowił fit kawę mrożoną, należy zastosować pewne zamienniki określonych ulepszaczy smaku. Na przykład, zamiast cukru możemy użyć miodu do posłodzenia kawy. Dodatkowo, warto użyć mleka o obniżonej zawartości tłuszczu, lub zdecydować się zamiast niego na dodatek napoju roślinnego. Jeżeli nie jest to konieczne, możemy całkowicie zrezygnować ze substancji słodzących oraz dodatku lodów waniliowych.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz