Ekspres kolbowy do kawy

Wielbiciele aromatycznego espresso go pokochają. Przykuwający wzrok, wymagający nieco wprawy w przyrządzaniu kawy, ale przede wszystkim zapewniający pyszny, mocny, pachnący, przyjemnie gorący napar. Ekspres kolbowy to urządzenie, które cieszy się ogromną popularnością wśród kawoszy, dlatego nie może go zabraknąć także i u nas!

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak przyrządza się w nim idealne espresso, a także jak działa, jakie ma możliwości, a nawet jaki ekspres kolbowy wybrać, to świetnie! Tutaj tego wszystkiego się dowiesz.

Zapraszamy!

Ekspres kolbowy
Ekspres kolbowy

Jaką kawę przyrządzimy w ekspresie kolbowym?

Ekspres kolbowy DeLonghi Dedica Style EC 685.BK
Ekspres kolbowy DeLonghi Dedica Style EC
Na początek ustalmy: ekspres kolbowy to urządzenie, dzięki któremu w dość łatwy (dlaczego „dość”, o tym za chwilę) sposób przyrządzimy kawę espresso. Jeśli na jego bazie będziemy chcieli przygotować mleczne kawy, takie jak latte czy cappuccino, będziemy musieli wyposażyć się w spieniacz do mleka lub w specjalną dyszę.

Jak działa ekspres kolbowy (ręczny, dźwigniowy)?

Na czym polega tajemnica działania ekspresu kolbowego? Gorąca woda pompowana jest do kolby ze zmieloną kawą. Przepływając przez ziarenka, wydobywa z nich to, co najlepsze – niezwykły smak i aromat.

W ten sposób uzyskujemy 1 lub dwie filiżanki (25 – 30 ml) kawy z rozkoszną, orzechowobrązową, delikatną pianką (cremą).

Ranking najlepszych ekspresów kolbowych / Porównaj ceny:

Kilka warunków powstania idealnego espresso

Przyrządzanie espresso wymaga spełnienia kilku warunków, które gwarantują powstanie idealnego naparu.

A oto one:

  1. Temperatura wody powinna mieścić się w granicach od 88 do 92°C.
  2. Ciśnienie potrzebne do wytworzenia pożądanej kawy wynosi od 9do 11 barów.
  3. Do przyrządzenia espresso będziemy potrzebować drobno mielonej kawy.
  4. Czas zaparzania kawy wynosi około 25 sekund.

Portafilter, grupa i tamper

Ekspres kolbowy Sencor SES 4040BK
Ekspres kolbowy Sencor SES 4040BK
Ekspres do kawy kolbowy to urządzenie, które – jak wspomnieliśmy na początku – wymaga nieco wprawy w przyrządzaniu kawy. Wprawy, a także… czasu. Najlepiej bowiem smakuje kawa ze świeżo zmielonych ziaren. (Dodajmy, że ekspresy kolbowe z młynkiem to rzadkość – zwykle trzeba go dokupić). Drobno zmieloną kawę umieszczamy w kolbie, zwanej też portafiltrem bądź grupą. Następnie z dość dużą siłą ubijamy ją tamperem i mocujemy do ekspresu.

Teraz wystarczy już tylko uruchomić pompę.

Ekspres kolbowy, automatyczny i ciśnieniowy – porównanie

Czym różnią się między sobą wyszczególnione w tytule ekspresy? Zarówno ekspres do kawy kolbowy, jak i automatyczny, należą do grupy ekspresów ciśnieniowych. Oznacza to, że kawa powstaje tu dzięki przepuszczaniu gorącej wody przez zmielone ziarna pod wysokim ciśnieniem. Z kolei ekspres przelewowy, jak sugeruje sama nazwa, pozwala na uzyskanie kawy dzięki przelewaniu się wody przez zmieloną kawę (siła grawitacji!).

To jeszcze nie wszystko.

Zarówno ekspres kolbowy, jak i automatyczny, tworzą mocną, niemal gęstą, kawę espresso (1 lub dwie małe filiżanki). Z kolei z ekspresu przelewowego uzyskamy większą ilość kawy (na przykład litr) i ląduje ona po zaparzeniu w dzbanku albo specjalnym termosie, które podtrzymują jej temperaturę przez długi czas – nawet do 4 godzin. Kawa z takiego ekspresu nie ma pianki i jest też słabsza.

Powiedzmy jeszcze, czym różni się ekspres kolbowy od automatycznego.

Różnica pomiędzy ekspresem automatycznym a kolbowym polega głównie na tym, iż urządzenie automatyczne wymaga zaledwie ustawienia i włączenia przycisku, natomiast przyrządzając kawę w ekspresie kolbowym, musimy sami zmielić, wsypać i ubić kawę, a także regulować temperaturę i ciśnienie.

Jaki ekspres kolbowy wybrać i kupić
Jaki ekspres kolbowy wybrać i kupić

Cena ekspresów kolbowych

Ekspresy kolbowe do użytku domowego można kupić w marketach już w cenie 200 złotych. Najdroższe modele osiągają cenę nawet 3000 złotych. Trzeba jednak zauważyć, że są to już zwykle ekspresy stosowane w kawiarniach czy restauracjach.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy i jaki ekspres kolbowy kupić, warto zajrzeć do naszych rankingów. Przedstawiamy w nich ekspresy najchętniej kupowane przez użytkowników, a do tego można w nich w łatwy sposób porównać ceny u różnych sprzedawców.

Producenci ekspresów kolbowych

Producenci, którzy mają w swojej ofercie ekspresy kolbowe do kawy to między innymi De’Longhi, Breville, Adler, Severin, czy Lelit.

Opinie o ekspresach kolbowych

A Wy na jaki ekspres kolbowy się zdecydowaliście? Recenzje i opinie będą dla nas bardzo ważne i istotne z punktu widzenia wyboru najlepszego modelu.

Dodaj swoją opinie

Navigate