Jaki ekspres wybrać do zabudowy?

Istnieje wiele rodzajów kawowych ekspresów, wśród nich takie, które można zamontować w kuchennej zabudowie. Taka forma urządzenia umożliwia nam posiadanie ekspresu do kawy w szafce, przez co możemy codziennie cieszyć się pysznym naparem oraz zachowaną estetyką swojej kuchni. Jak wybrać idealną dla siebie maszynę? Warto poświęcić chwilę czasu na zebranie odpowiednich informacji, zabudowany ekspres do kawy nie należy bowiem do tanich gadżetów. Zakup sprzętu wysokiej jakości pozwoli nam jednak uniknąć kosztów związanych z jego naprawą lub wymianą.

Zabudowany ekspres do kawy

Czym cechuje się idealny ekspres do kawy w szafce? Przede wszystkim, powinien on zapewniać dobrą siłę mielenia, posiadać możliwość regulacji mocy oraz przygotowywanych porcji napoju. Wysokiej jakości sprzęt zawsze ma również wbudowany spieniacz mleka, jest łatwy do czyszczenia oraz samodzielnie przygotowuje idealną temperaturę parzenia ziaren kawy. Dodatkowym atutem będzie obecność pojemnego zbiornika na wodę, wysokie ciśnienie maszyny oraz opcja automatycznego jej czyszczenia.

Oceniając działanie maszyny, pierwszym kryterium jakie przychodzi nam do głowy jest oczywiście jakość i walory przygotowywanej kawy. Aby napój mógł cieszyć się pozytywnym odbiorem jego koneserów, wymagana jest dobra jakość parzenia oraz mielenia- są to zupełne podstawy przygotowywania kawy dobrej jakości. Wysokiej klasy sprzęt pomaga przygotować aromatyczny napar, wyciskając jak najwięcej z mielonych ziaren.

Jednym z głównych powodów, dla których konsumenci decydują się na zakup zabudowanego ekspresu do kawy, jest wygoda jego użytkowania. Nie zajmuje on dodatkowego miejsca na kuchennym blacie, nie rzuca się w oczy i można dobrać jego estetykę tak, aby dopasowywała się do wystroju kuchni. Dobrze jest również wybrać urządzenie zaprojektowane przy użyciu materiałów odpornych na brud oraz łatwe do czyszczenia.

Ekspres do kawy w szafce – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jak już ustalono, niezwykle ważnymi elementami zabudowanego ekspresu do kawy jest między innymi młynek do kawy. Jego funkcją jest oczywiście mielenie ziaren poprzedzające zaparzenie napoju. Wynikiem tego etapu przygotowywania kawy jest wzmocnienie jej smaku oraz charakterystycznego zapachu.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia ekspresu do kawy w szafce jest wspomniany wcześniej system spieniający mleko. Na taki system składa się kilka mniejszych podjednostek, między innymi pojemnik na mleko oraz dysza spieniająca.

W końcu, warto zwrócić szczególną uwagę na obecność automatycznego systemu czyszczenia urządzenia, co pozwoli nie tylko zaoszczędzić nasz czas i energię, ale również pozwoli zachować higienę użytkowania ekspresu. Jest to bardzo ważne w kontekście zapobiegania zatrucia pokarmowego.  Pozytywnie wpływa również na ostatecznie otrzymany smak kawy.

Ekspres do zabudowy – wymiary

Jakie powinny być wymiary ekspresu do kawy? Oczywiście, nie ma to większego znaczenia, jeżeli chodzi o jakość przygotowywanej kawy. Wybrana przez nas maszyna powinna wpasowywać się do naszego kuchennego wyposażenia, tak aby jak najbardziej wtapiała się w tło i nie zajmowała za dużo przestrzeni. Jest to szczególnie ważne w przypadku kuchni zatłoczonej, o niewielkich rozmiarach, której nie chcemy dodatkowo “zagracić”.

Ogólnie mówiąc, wymiary ekspresu do kawy zwykle wynoszą nieco ponad 45 centymetrów (szerokość oraz wysokość ekspresu). Ich głębokość przekracza zazwyczaj 35 cm. Dla porównania, urządzenia wolnostojące cechują się wymiarami około 45 cm (wysokość), 25 cm (szerokość) oraz 20cm (głębokość). Konkluzją jest więc fakt, że zabudowany ekspres do kawy jest nieco szerszy oraz głębszy niż standardowa maszyna do przygotowywania porannego naparu.

Jednakże, ukrycie maszyny w zabudowie pozwala znacząco ukryć większe rozmiary ekspresu oraz sprawić, iż wydaje się on mniejszy niż w rzeczywistości. Kilka centymetrów różnicy w opisanych wymiarach nie powinno mieć więc dla nas specjalnego znaczenia, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści z zakupu zabudowanego ekspresu do kawy.

Ekspres do kawy w szafce – podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione informacje, zakup zabudowanego ekspresu do kawy posiada mnóstwo zalet i stosunkowo niewielkich wad.

Główną wadą jest dosyć wysoka cena maszyny w porównaniu z większością urządzeń wolnostojących. Oczywiście zależy to od indywidualnego ekspresu, jakości przygotowywanej kawy, mocy parzenia oraz mielenia ziaren. Ważne jest również niezbędne wyposażenie w postaci systemu spieniającego mleko oraz automatycznego oczyszczania ekspresu.

Do oczywistych zalet należy wysoka estetyka ekspresu do kawy w szafce– pozwala on zaoszczędzić przestrzeń, wygląda bardzo efektownie oraz można dopasować go do estetyki naszej kuchni. Jest to idealny przykład przemyślanego wykorzystania przestrzeni. Takie ekspresy są również stosunkowo łatwe w użytkowaniu, a ich wysoka cena gwarantuje na ogół dobrą jakość oraz wysoką klasę przygotowywanego naparu. Pozwala cieszyć się pyszną kawą oraz piękną, uporządkowaną kuchnią.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz